Terveystalon Rela-hierojat siirtyi kesäkuun alusta alkaen käyttämään Kanta-palveluita. Tämä tarkoittaa, että hierojamme tekevät nykyisin hierontakäynneistäsi kirjauksen Kanta-palveluihin. 23. syyskuuta alkaen myös opiskelijahierontakäyntien kirjaukset siirtyvät Kantaan.
Tämän muutoksen jälkeen näet 23.9. alkaen kaikkien Rela-hierontakäyntiesi kirjaukset OmaKannasta: myös opiskelijahierontojen kirjaukset. OmaKanta on valtakunnallinen verkkopalvelu, josta näet omat terveystietosi vuorokauden ympäri.
Otathan vastaanotolle mukaan henkilöllisyystodistuksen
Tietoturvan takaamiseksi hierojamme varmistavat vastaanotolla perustietosi sekä henkilötunnuksesi kuvallisesta henkilöllisyystodistuksesta. Otathan siis vastaanotolle mukaan aina henkilöllisyystodistuksen.
Opiskelijahierontojen hintaan lisätään Kanta-palvelujen maksu
Jatkossa Relan hierontavastaanotolla peritään jokaisen hierontatapahtuman yhteydessä Kanta-maksu, joka on 3,70 euroa per hoitokerta. Maksu lisätään myös 23.9. ja sen jälkeen varattuihin opiskelijahierontoihin. Tämä maksu kattaa viranomaisvaatimusten mukana tulevia kehitys-, hallinnointi- ja käyttökustannuksia.
Näet Kanta-maksun eriteltynä aikaa varatessasi. Kanta-maksu sisältyy lahjakortin hintaan. Kanta-asiakkuus (Rela-kortti) ei oikeuta alennukseen Kanta-maksusta.
Kanta-palveluihin liittyminen on osa viranomaisvaatimuksia
Kaikki Rela-hierojat ovat joko koulutettuja hierojia tai hierojaopiskelijoita. Koulutettu hieroja on terveydenhuollon nimikesuojattu ammattihenkilö. Lain¹ mukaan kaikki sähköistä potilastietojärjestelmää käyttävät terveydenhuollon ammattihenkilöt ovat nykyään velvollisia tunnistamaan asiakkaan henkilötunnuksen avulla ja viemään tekemänsä käyntikirjaukset Kantaan.
Myös terveydenhuollon opiskelijat saavat tehdä vastaanottokäynneiltä kirjauksia silloin, kun he toimivat laillistetun ammattihenkilön tehtävässä ammattihenkilöstön lain² mukaisesti. Terveydenhuollon opiskelijan tekemät kirjaukset hyväksyy hänen ohjaajansa tai esihenkilönsä.
Hierontakirjausten näkyminen Kannassa
Hieroja tekee Kantaan kirjauksia asiakkaan terveydentilasta, annetusta hoidosta sekä tehdyistä tutkimuksista. Hierojaopiskelijoiden kirjaukset tulevat Kantaan näkyville ohjaajan vahvistettua ne.
Hieroja näkee hyvin suppeasti tietojasi Kannasta. Hieroja ei esimerkiksi näe lääkärien tai hoitajien kirjauksia tai erilaisten tutkimusten tuloksia.
Mikä on Kanta-palvelu?
Kelan ylläpitämä Kanta tuottaa sosiaali- ja terveydenhuollon digitaalisia palveluja.
Kun asioit apteekissa tai sosiaali- ja terveydenhuollossa, asiakas- ja potilastietosi tallennetaan palvelunantajan tietojärjestelmään. Sieltä ne siirtyvät Kanta-palveluihin.
Kanta-palvelujen avulla tietosi voidaan välittää tietoturvallisesti asioitasi hoitavien ammattilaisten käyttöön. Voit itse katsella omia tietojasi OmaKannassa.
Lisätietoja Kanta-palveluista löydät Kannan verkkosivuilta: www.kanta.fi
¹Laki sosiaali- ja terveydenhuollon asiakastietojen käsittelystä 703/2023
²Ammattihenkilöstön laki (559/1994) 2 §:n 3 momentti